5. Mějte realistická očekávání od svých nálad
Je v pořádku nebýt vždy plný optimismu a pozitivní nálady. Pokud nastane den, kdy se nic nedaří a duševní klid mizí někde v dáli, zastavte se a zmonitorujte situaci. Přijměte své emoce a pocity, ať už negativní, nebo pozitivní, a dovolte si tyto emoce a pocity skutečně prožít. Nezakazujte si je a nezavírejte před nimi oči.
Negativní náladu mívá čas od času každý. Nemělo by však trvat déle než pár dní. Pokud prožíváte špatnou náladu již několikátý týden za sebou vyhledejte někoho blízkého či odbornou pomoc.
TIP: V Kladně a okolí poskytuje odbornou podporu v psychické nesnázi Centrum duševního zdraví Kladno. Centrum je také zapojeno do projektu "Blázníš?no A!", program primární prevence pro žáky a studenty na školách.
6. Nastavte si realistické cíle
Stanovování realistických a dosažitelných cílů nám pomáhá udržet pocit úspěchu a předcházet frustraci. Používejte metodu SMART pro stanovení cílů – měly by být Specifické, Měřitelné, Akceptovatelné, Realistické a Termínované. Rozdělení velkých cílů na menší úkoly usnadní jejich dosažení a přinese vám více radosti z úspěchu.
Především si stanovte cíle šité sobě na míru. Měly by Vás motivovat a stále pohánět vpřed. Vytyčte si takové cíle, v nichž shledáváte osobní smysl a kterých si opravdu přejete dosáhnout, a nikoliv Vaše okolí.
Ideálně by se mělo jednat jen jednu malou změnu v každodenní rutině. Rovněž je důležité být soucitný se sebou samým, pravidelně si plnění cílů vyhodnocujte a po splnění jej oslavte a odměňte se. Pokud třeba jeden den v plnění cílů vynecháte, berte to jako drobnou překážku a soustřeďte se na další den. Všechny změny vyžadují čas a ač se vám vše bude zdát těžké, nevzdávejte se!
7. Chovejte se k sobě jako k příteli
Nejdůležitější osobou pro sebe jste pouze Vy sami. Pokud se nacházíte v těžké životní situaci, pokuste se eliminovat stres – osvojte si relaxační techniky, zhluboka dýchejte a sledujte tempo vlastního dechu.
Nezapomínejte na sebe. Pro druhé bychom se rozdali, ale sebe často stavíme až na poslední místo. Když máte jít na procházku se svým psem, nebo nakrmit své děťátko, prostě to uděláte, protože víte, že je to nezbytně nutné. Zkuste tuto starostlivou péči aplikovat i na sebe. Pokud se zvládnete pravidelně starat o někoho z vašeho okolí, proč se stejně tak nestaráte i o sebe? Nezapomínejte, že na Vašem duševním zdraví stojí i celková spokojenost rodiny a blízkých.
Mluvte sami k sobě tak, jako byste mluvili ke svému dobrému příteli. Nebojte se říci si o pomoc druhým a hledejte naději a sílu na překonání překážek, které stojí ve Vaší cestě.